Köylerimiz

Akpınar Köyü

Adını köyde bulunan bir çeşmenin Cuma akşamları bembeyaz akması hikayesinden alan Akpınar Köyü, Gümüşhacıköy ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunur. 1900'lerin başında kurulduğu söylenen Akpına Köyü'nde 2012 TÜİK verilerine göre 28 kişi yaşamaktadır ve 16 hane vardır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan Akpınar Köyü Gümüşhacıköy ilçesinin güneyinde yer almaktadır.

Alören Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Alören Köyü'nün 2012 TÜİK verilerine göre nüfusu 92' dir.Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köy Kurca,Beden ve Derebentobruğu köylerine komşudur. Alören köyü 1222 metre rakımlı ve 27 haneli bir köydür.

Aşağıovacık Köyü

Gümüşhacıköy ve Hamamözü arasında yer alan Aşağıovacık Köyü'nde 2012 TÜİK verilerine göre 159 kişi yaşamaktadır. Gümüşhacıköy ilçe merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Aşağıovacık Köyü'nde günümüzde 200 kişi ve 50 hane bulunmaktadır. Fındıklı adında bir yaylası bulunan köyün Karaali Köyü ile sınırı vardır.

Bademli Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Bademli Köyü Kabaoğuz köyleri olarak bilinen köylerdendir. 2012 TÜİK verilerine göre 264 kişinin yaşadığı köyde 120 hane bulunmaktadır. 1885'te kurulduğu belirtilen Bademli Köyü, ilçemizin en eski köylerinden biridir.

Balıklı Köyü

Adını köyde bulunan Büyükpınar Tekkesi'ndeki sudan çıkan balıklardan aldığı belirtilen Balıklı Köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. 1498 tarihinde kurulan, ilçemizin en eski köylerinden olan Balıklı'da şu anda 160 kişi ve 38 hane bulunmaktadır. Yaylası da bulunan köy geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır.

Beden Köyü

Gümüşhacıköy'ün kuzeyinde yer alan Beden Köyü her yıl yapılan yayla şenlikleriyle tanınır. 2012 TÜİK verilerine göre 176 nüfusu bulunan Beden Köyü'nde 90 hane vardır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köy Alören, Konuktepe ve kırca köyleriyle komşudur.

Bacaklıoğlu Köyü

Günümüzde 220 kişi ve 70 hanesi bulunan Bacaklıoğlu Köyü'nün 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 177 dir. İlçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan köyün geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Sekü ve Güvenözü ile komşu olan Bacakoğlu Köyü'nün Çökek yaylası gezilip görülecek yerlerindendir.

Çal Köyü

Gümüşhacıköy ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan Çal köyü ilçe merkezine 30 km uzaklıktadır. 2012 TÜİK verilerine göre 459 nüfusu bulunan köyde şu anda 500 kişi ve 100 hane bulunmaktadır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köyün yaylası da vardır. Pusacak ve Kızık köyleriyle komşu olan Çal köyü Kabaoğuz köyleri olarak bilinen köylerdendir.

Çavuş Köyü

Gümüşhacıköy-Merzifon arasında bulunan Çavuş Köyü'nün 2012 yılı TÜİK verilerine göre 73 nüfusu bulunmaktadır. Doluca, Keçiköy, Güplüce ve Eslemez köyleri ile komşu olan Çavuş Köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır. 90 hanenin bulunduğu köyün geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.

Çetmi Köyü

Oğuz Türkleri'nin 22. Boyundan adını alan Çetmi Köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır. 2012 TÜİK verilerine göre 538 nüfusu bulunan köyde şu an 800 kişi ve 270 hane vardır. Keçiköy ve Korkut Köyü ile komşu olan köy geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar.

Çiftçioğlu Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulununan Çiftçioğlu Köyü'nü ağa yanında çalışan ve çiftçilik yapan bir kişinin kurduğu ifade edilir. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 132 nüfusu bulunan köyde günümüzde 32 hane bulunmaktadır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan Çiftçioğlu Köyü'nün gezilip görülebilecek yerleri arasında Doruk yaylası bulunmaktadır.

Çitlibağlıca Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Çitlibağlıca Köyü'nde 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfus 157 dir. Günümüzde 97 hane ve 220 kişi bulunan köyün geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Çitlibağlıca Köyü Ovabaşı, Köseler, ve Korkut köyleriyle komşudur.

Derbentobruğu Köyü

Gümüşhacıköy ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan Derbentobruğu Köyü ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Köyde Yakın Yayla adında bir yayla bulunmaktadır. 2012 TÜİK verilerine göre 202 nüfusu bulunan Derbentobruğu Köyü'nde 100 hane vardır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köy Kırca, Bacakoğlu ve Saraycık köyleriyle komşudur.

Doluca Köyü

Gümüşhacıköy-Merzifon arasında yer alan Doluca Köyü'nün 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 269 dur. Güplüce, Keçiköy gibi köylerle komşu olan köyün ilçe merkezine uzaklığı 15 km dir. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köyde hane sayısı 115'tir.

Dumanlı Köyü

Kabaoğuz köylerinden biri olan Dumanlı Köyü'nün Gümüşhacıköy ilçe merkezine uzaklığı 25 km dir. Günümüzde 250 kişi ve 55 hanenin bulunduğu Dumanlı Köyü Pusacak ve Kağnıcı köyleriyle komşudur. Köy sınırları içerisinde yer alan Aphaz çayırında her yıl Kabaoğuz şenlikleri yapılmaktadır.

Eslemez Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Eslemez Köyü'nde 70 hane bulunmaktadır. Gümüşhacıköy-Merzifon arasında yer alan köyün nüfusu 2012 yılı TÜİK verilerine göre 122'dir. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köyün nüfusuz yaz ve kış değişmektedir. 730 rakımlı köy Çavuş Köy ile sınırlıdır.

Güllüce Köyü

1945 yılında Akpınar'dan ayrılıp muhtarlık haline gelen köy Gümüşhacıköy ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre köyün nüfusu 25'tir. 1280 rakımlı köyde 22 hane bulunur. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan Güllüce Köyünde Güllüce yaylası ve ile Koyupınar çeşmesi gezilebilecek yerlerdir.

Güplüce Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Güplüce Köyü Gümüşhacıköy-Merzifon arasında yer almaktadır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 281 olan köyde şu anda 328 kişi ve 100 hane vardır.

Güvenözü Köyü

2012 Yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 25 olan Güvenözü Köyü'nde 13 hane bulunanmaktadır. Gümüşhacıköy ilçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Güvenözü Köyü ilçenin batısında yer alır. 1959 yılından beri muhtarlık olan köyün geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.

İmirler Köyü

Adını köy sınırları içerisinde bulunan İmir Dede türbesinden alan İmirler köyü Gümüşkacıköy ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunur. 2012 TÜİK verilerine göre nüfusu 262 olan köyde günümüzde 300 kişi ve 102 hane vardır. İlçenin en eski köylerinden olan İmirler Köyü'nde her yıl Niyaz Baba Şenlikleri düzenlenmektedir.

Kağnıcı Köyü

130 hanenin bulunduğu Kağnıcı köyü Gümüşkacıköy ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunur. Köy nüfusu 2012 TÜİK verilerine göre 571'dir.Tarım ve hayvancılıkla geçinen köy kabaoğuz köylerinden biridir. Kağnıcı köyüne ait ısırganlık yaylası gezilip görülebilecek yerlerden biridir.

Karaali Köyü

Gümüşhacıköy ilçesinin en eski köylerinden olan Karaali köyü ilçenin güneyinde yer alır. Aşağıovacık ve Korkut köyleriyle komşu olan Karaali köyü'nün 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 32'dir. Günümüzde 13 hanenin bulunduğu köyde 50 kişi yaşamakta olup köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

Karacaören Köyü

80 haneli Karacaören köyü Gümüşhacıköy - Merzifon arasında yer alır. Geçim kaynakları tarımm ve hayvancılık olan Karacaören köyü'nde şu an 390 kişi bulunmaktadır. Karacaören köyü Çiftcioğlu, Yazıyert ve Kiziroğlu köyleriyle komşudur. Köyün gezilip görülebilecek yerler arasında Doruk Kışlası ve Çetmekıran Yaylası bulunur.

Karakaya Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Karakaya köyü'nde 22 hane vardır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre köy nüfusu 54'tür. Gümüşkacıköy'ün güneyinde yer alan Karakaya köyü Kılıçaslan, İmirler ve Sallar köyleriyle komşudur.Tarım ve hayvancılıkla geçinen Karakaya Köy'ünün Akkaya adlı birde yaylası vardır.

Keçiköyü Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Keçiköyü'n isim hikayesi ilginçdir. Anlatılanlara göre düşmanları korkutmak için köy halkı keçilerin boynuzlarına balmumundan yapılan meşaleler ile kalabalık halk görüntüsü vermiştir. Bu olaydan dolayı köyü'n adı Keçiköy olmuştur. 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 429 olan Keçiköy Gümüşkacıköy ilçesinin güneybatısında yer alır. Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlar.

Kılıçaslan Köyü

Kılıçaslan köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 4 km uzaklıktadır. 15 hanenin bulunduğu köy Karaköy ve İmirler köyleriyle sınırlıdır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 42 olan köyde halk geçimi tarım ve hayvancılıkla sağlar. Kılıçasalan köyü Gümüşhacıköy ilçesinin batısında yer almaktadır.

Kırca Köyü

93 hanenin bulunduğu Kırca Köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 300 nüfusu bulunan köyde şuan 450 yaşamaktadır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köyün sınırları içerisinde İnegöl Dağı Yaylası bulunur.

Kızık Köyü

1150 rakamlı Kızık Köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 28 km uzaklıkta bulunur. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 161 kişinin yaşadığı köyde 37 hane vardır. Kabaoğuz köylerinin en eskilerinden olan Kızık köyü'nün geçim kaynakları tarım ve hayvancılıkdır. Kızık ismi Oğuz Türlerinin 24 boyundan birinden gelmektedir. Kızık Köyü'nde Kızık Yaylasıda bulunmaktadır.

Kızılca Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Kızılca Köyü 1050 rakamlıdır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 232 nüfuslu Kızılca Köyü'nde 55 hane vardır. Tarım ve hayvancılıkla geçinen Kabaoğuz köylerinden olan Kızılca'da Otlukilise Yaylası bulunmaktadır.

Kiziroğlu Köyü

55 hanesi bulunan Kiziroğlu Köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. İlçenin eski köylerinden olan Kiziroğlu Köyü'nün adın Kiziroğlu Mustafa ile bağlantılı olduğu söylenir. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 230 nüfusu bulunan köyde şu an 300 bulunmakta olup köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. Yaylasıda bulunan köy Gümüşhacıköy - Merzifon arasında yer almaktadır.

Koltuk Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 7 km uzaklıkta olan Koltuk Köyü'nde 40 hane bulunur. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 142 nüfuslu Koltuk Köyü'nde halk geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlar.Gümüşhacıköy'ün kuzeyinde yer alan Koltuk köyü'nde Kararkaya adlı bir Yayla bulunmaktadır.

Konuktepe Köyü

Konuktepe Köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 9 km uzaklıktadır. Balıklı ve Beden köyleriyle kımşu olan konuktepe Köyü'nde 35 hane bulunur. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 95 nüfuslu olan köy geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır.

Korkut Köyü

Gümüşhacıköy ilçesinin 11 km güneyinde yer alan Korkut Köyü Yeniköy ve Çitlibağlıca köyleriyle sınırlıdır. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Korkut Köyü'nde 2012 yılı TÜİK verilerine göre 390 kişi yaşamakta olup köyün hane sayısı 124'tür.

Köseler Köyü

Köseler Köyü 1060 rakımda bulunur ve 120 haneden oluşur. Gümüşhacıköy ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Köseler Köyü'nde 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfus 371'dir.Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan köy Gümüşhacıköy'ün güneydoğusunda yer almaktadır.

Kutluca Köyü

110 rakamlı Kutluca köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 28 Kilometre uzaklıkta olup Kabaoğuz Köyleri olarak bilinen köylerdendir. Kızılca Bademli köyleriyle komşu olan Kutluca Köyü'nde 65 hane bulunur. Kutluca Yaylası köyün gezilip görülebilecek yerlerindendir.

Kuzulan Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Kuzulan Köyü'nde 98 hane bulunmaktadır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 293 nüfusu bulunan Kuzulan Köyü'nde nüfus yaz ve kış değişmektedir. Kuzulan köyü'nde geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.

Ovabaşı Köyü

120 hane bulunan Ovabaşı köyü Gümüşhacıköy'ün güney doğusunda yer alır. 2012 yılı TÜİK verilerine göre 297 nüfusu bulunan köyde şu anda 400 kişi yaşamaktadır. Gümüşhacıköy ilçe merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Ovabaşı köyü Osmanlı döneminden günümüze gelmektedir. Emlalı yayla şenliklerinin yapıldığı köyde halk geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar.

Pusacak Köyü

Kabaoğuz köylerinden biri olan Pusacak köyü Gümüşhacıköy ilçe merkezine 25km uzaklıktadır. 105 haneli köy'ün 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 339'dur. Dumanlı, Çal, Kızık, Kağnıcı köyleriyle komşu olan Pusacak köyü'nde halk geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. Pusacak köyü Aphaz çayırı Kabaoğuz şenliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Sallar Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Sallar köyü ilçenin batısında yer alır. 200 yıllık bir geçmişe sahip olan köyde 2012 yılı TÜİK verilerine göre 230 kişi bulunmaktadır. 30 haneli Sallar köyü Kuzalan ve İmirler ile sınırlıdır.Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köyde Beytepe yaylası adlı bir yayla vardır.

Saraycık Köyü

00 hanesi bulunan Saraycık köyü 2012 yılı TÜİK verilerine göre 278 nüfusludur. Gümüşhacıköy ilçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Saraycık köyü ilçenin batısında yer alır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan Saraycık köyü'nde 7 km uzağında birde yaylası bulunur.

Sarayözü Köyü

Gümüşhacıköy ilçesinin güneyinde yer alan Sarayözü köyü ilçeye 8 km uzaklıkta olan bir köydür. Kiziroğlu ve Koltuk köyleriyle sınırlı bulunan köyde 2012 yılı TÜİK verilerine göre 223 nüfusu vardır. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan 78 haneli Sarayözü köyü'nde her yıl Ali Pircivan şenlikleri yapılmaktadı

Sekü Köyü

Gümüşhacıköy ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Sekü köyü 43 hanelidir. Bacakoğlu ve Kuzalan köy Sekü köyü ilçenin batısında yer alır. Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan köyde 2012 yılı TÜİK verilerine göre 121 nüfusu bulunur. Köy nüfusu yaz ve kış farklıdır.

Yeniköy Köyü

Tarihi 16. yüzyıla dayanan Yeniköy padişahların otağ kurdukları yer bilinir. Gümüşhacıköy ilçesinden 11 km uzaklıktadır. Korkut ve Karaali köyleriyle sınırı bulunan Yeniköy halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. Yeniköy'de 2012 yılı TÜİK verilerine göre 149 nüfusu vardır. Günümüzde 180 kişi ve 50 hane bulunan köy Gümüşhacıköy ilçesinin güneybatısında yer alır.

Yazıyeri Köyü

Yazıyeri köyü ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Köyün eski adı Vayisler olup, bu adın köyün kurucusu olan Vayis adlı kişiden geldiği söylenir. Kiziroğlu ve Karacaören köyleriyle komşu olan Yazıyeri köyü'nün 2012 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 187'dir. 50 haneli köyde şu anda 260 kişi yaşamaktadır. Halkın geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığı Yazıyeri köyü Gümüşhacıköy'ün doğusunda yer a

Tarihi Eserler

Kent Konseyi

Yapım Aşamasında